Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //pátek, 14. prosince 2018

Úspěšný jubilejní X. ročník Slováckého okruhu

Oproti takřka tragické předpovědi počasí se motocyklové závody ve Starém Městě ve dnech 5. - 6. května 2012 uskutečnily za zcela ideálního počasí. Bylo oblačno až polojasno, teploty se pohybovaly od 20 do 23 C. S výjimkou večerů nepršelo a ani nefoukal silný vítr. Do závodu se kvalifikovalo 221 jezdců z České republiky, Německa, Rakouska, Slovenska, Slovinska a Švýcarska. Jelo se celkem devět závodů a jezdci byli hodnoceni v deseti kategoriích.

Pořadí závodů bylo následující: třída Klasik do 175 ccm, Klasik do 250 ccm, Klasik do 350 ccm, Klasik do 500 ccm + Klasik do 750 ccm. Po hodinové přestávce od 12 do 13 hodin, kdy se konalo slavnostní zahájení, přišly na řady sidecary, potom Pohár 125 GP, Pohár 125 SP, Pohár 250 CRR a Mistrovství ČR Supermono.

Slavnostní zahájení se konalo již tradičně v poledne v prostoru startu a cíle závodu na Huštěnovské ulici. Přítomné přivítal starosta Josef Bazala, který byl současně hlavním pořadatelem. Nad závodem převzal záštitu statutární zástupce hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. Předsedou jury byl Karel Křovina, ředitelem závodu PhDr. Jiří Svoboda a průběh závodů komentoval Karel Kratochvíl společně s Vladimírem Kovářem. Na místě slavnostního zahájení nechyběl předseda Motosport klubu Uherské Hradiště Ing. Libor Karásek, hlavní lékař závodu MUDr. Antonín Karásek, o hosty se v průběhu závodu staral místostarosta Radoslav Malina. Před vyhlášením vítězů dopoledních závodů vystoupila mažoretková skupina Rolničky z Ostrožské Lhoty. Mezi jednotlivými závody kroužily po trati repliky bugatek z Muzea Aloise Samohýla. Vítěze závodů zase vozily po okruhu historické kabriolety z Veterán klubu Kunovice. Po oba dva dny jsme v roli Safety Carů mohli vidět dva krásné sporťáky Hyudai Genesis v barvách letošního ročníku, tedy červený a bílý, z Autosalonu Samohýl. V sobotu večer pak desetileté jubileum závodů zdůraznil velký ohňostroj nad Starým Městem.

Výsledky závodů

Třída Klasik do 175 ccm
se již tradičně jela ?O cenu Potraviny Hráčková?. Tradiční byl také vítěz závodu Eduard Klimek, který stál na stupni nejvyšším i v letech 2010 a 2011. Vítěz na motocyklu MZ Vihur ? 1967 však letos projel okruh daleko svižněji, protože do poslední chvíle jej pronásledoval celkově druhý Marek Vrána. Výsledkem byl Klimkův čas 17:52.090, o 30 vteřin rychlejší než v loňském roce. Na třetím místě skončil Jaromír Tázler z obce Rasošky.

Třída Klasik do 250 ccm byla zastoupena 22 jezdci. Jelo se ?O cenu města Staré Město?. Závod suverénně vyhrál Pavel Navrátil z Uherského Hradiště (Yamaha DS 7 1972) v rekordním čase 16:16.980 Se ztrátou osmi vteřin dojel druhý Lubomír Koudelka a třetí skončil Jiří Švihnos. Pavel Navrátil vyhrál závod již v letech 2007, 2010 a 2011. Ceny nejlepším předali starosta Starého Města Josef Bazala a místostarosta Radoslav Malina.

Třída Klasik do 350 ccm se jela ?O cenu předsedy Vlády České republiky.? Závod letos vyhrál Vítězslav Hatan z Mirošova (čas 15:34.948) a zaslouženě získal zlatý věnec. Pavel Navrátil na Yamaze skončil druhý, necelou vteřinu za vítězem a třetí se umístil Lukáš Bělič s odstupem 32 vteřin za Hatanem. Již třiasedmdesátiletý Heinz Rösner z německého Hundshübelu letos závod nedokončil.

Třída Klasik do 500 ccm ?O cenu starosty Starého Města? měla opět stejného vítěze jako v roce předchozím. Zlatý věnec pro nejlepšího jezdce získal Karel Matuš jun., který startoval na stroji Suzuki T 500 z roku 1968, když zajel čas 16:28.190. V cílové rovince mu dýchal na záda Radek Jozefík, který byl o půl vteřiny pomalejší, třetí skončil Pavel Novák s výrazným odstupem 22 vteřin na vítěze. Již podruhé toho dne předával cenu vítězi starosta Josef Bazala a také v tomto případě poblahopřál k triumfu domácímu jezdci.

Třída Klasik do 750 ccm ?O cenu Veterán klubu Kunovice? byla zastoupena nejmenším počtem závodníků. V nejsilnější kubatuře zvítězil Petr Kunz na stroji Honda CB 750 z roku 1972, stříbrný věnec získal loňský vítěz Rakušan Johan Fürbock a ze třetího místa se radoval Jiří Turek. Legendární Frank Mrázek startoval v předvečer svých 76. narozenin, ale nakonec nebyl klasifikovaný. Přitom v posledních čtyřech letech stál ve Starém Městě třikrát na stupních vítězů.

Závod sidecarů se jel ?O cenu Zlínského kraje? a byl velmi očekávaný diváky kolem trati. Startovalo rekordních 18 posádek, z toho bylo pět domácích. Závod byl vyhlášen jako jízda pravidelnosti, rychlost tedy nebyla rozhodujícím faktorem v celkovém hodnocení. Závod skončil velkým triumfem domácích jezdců, kteří kompletně obsadili stupně vítězů a navíc jedna osádka skončila na pátém místě. Zlaté věnce si odnesla dvojice Petr Verbík a Stanislav Parýzek na stroji Yamaha Windle 900 z roku 1973. Druzí skončili Karel Kalina a Radek Koňařík na sidecaru Yamaha Douglas 650 z roku 1969 a bronz patřil Liboru Karáskovi a Karlu Rýdlovi (BMC Suzuki GT 750). Čtvrtí se umístili Josef Vlček a Zdeněk Nechanický ze Dvora Králové (Jawa 600) a pátá příčka patřila Karlu Matušovi a Martinu Kratochvílovi (Suzuki 1000 Seymaz). Poslední staroměstská osádka Pavel Šlezar a Michal Šlezar (Suzuki Schmidt) projížděla trať Slováckého okruhu v nejrychlejších časech. Milovníci historických strojů viděli v této kategorii i nejstarší sajdu ve startovním poli, BSA 500 De Luxe z roku 1930, na kterém závodila dvojice Jaroslav Zatloukal a Jan Exner ze Šumperka.

Závod Pohár do 125 ccm GP ?O cenu Parfumerie Betty? se ve výsledcích příliš nelišil od předchozího ročníku. Na stupních vítězů jsme potkali stejné jezdce, jen si vyměnili stupínky na bedně. Zvítězil Němec Steffen Grämer ( v roce 2011 3. místo), který jako jediný z jedenáctičlenného pole startoval na stroji Aprilia RS z roku 2001. Všichni ostatní jezdci závodili na motocyklech Honda. Druhý se umístil loňský vítěz Patrik Kolář ze Dvora Králové a třetí skončil další Němec René Lohse.

Závod Pohár do 125 ccm SP ?O cenu Potraviny Kouřimová? byl rekordně početně zastoupen, když na Slovácký okruh vyrazilo 37 jezdců včetně jedné ženy Veroniky Hankocyové z Brna. Stejně jako v loňském roce zvítězil Miroslav Sedlo z Rajhradu (Cagiva Mito 125 z roku 1998), stříbrný věnec získal Oldřich Hanák a třetí skončil Radek Lamich.

Závod do 250 CCR ?O cenu Araver a. s.? absolvovalo 36 jezdců, kteří jeli 10 kol. Stupně vítězů však nám připravily značné překvapení, když se neumístil nikdo z třech nejlepších z roku 2011. Zlatý věnec za první místo získal Němec Wolfgang Schuster (Yamaha TZ 250), který zvítězil s velkým náskokem před Michalem Ježkem (Honda RSR) a třetím Karlem Matušem jun. (Honda RS 250). Wolfgang Schuster byl zároveň absolutně nejrychlejším jezdcem letošních závodů.

Závod Supermono ?O cenu předsedy Motosportklubu Uherské Hradiště?, byl vyvrcholením nedělního odpoledne na Slováckém okruhu.Ve startovním poli jsme napočítali 25 jezdců. Z domácích usilovali o body do Mistrovství České republiky Karel Kalina (loni dojel třetí), Milan Šobáň, Pavel Matuš, Karel Rydlo a Radek Koňařík. Suverénním vítězem se stal německý jezdec Johanes Kehrer (MZ Supermono z roku 1998), který najel na druhého Vítězslava Hatana 25 vteřin. Třetí příčka nakonec patřila Marcelu Kučinskému a nepopulární čtvrté místo získal Karel Kalina. Solidně zajel Milan Šobáň (7. místo), Pavel Matuš dojel čtrnáctý, Karel Rydlo skončil osmnáctý a Radek Koňařík závod nedokončil.

Jubilejní X. ročník Slováckého okruhu se vydařil. Všem organizátorům, pořadatelům i sponzorům patří poděkování za odvedenou práci a poskytnutou pomoc, divákům pak za ukázněnost po oba dva víkendové dny. Zvláštní poděkování patří vedení Střední odborné školy a Gymnázia ve Starém Městě v čele s ředitelem Mgr. Bedřichem Chromkem za zajištění zázemí pro všechny zúčastněné jezdce a členy jejich doprovodu. Velké díky také Staroměšťanům za projevenou toleranci a trpělivost, i když někteří z nich nepatří mezi obdivovatele motorek a silničních závodů.

Průjezdy vítězní sajdy Verbík ? Parýzek nenechaly diváky chladnými

Ve třídě Klasik do 250ccm předvedli krásný souboj domácí Pavel Navrátil a Lubomír Koudelka