www.motosportklub.cz 
  
 Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //pátek, 22. října 2021 

    VI. ročník Slováckého okruhu O cenu Bohumila Kováře ve Starém Městě

Letošní v pořadí již šestý motoristický závod ve Starém Městě se uskutečnil za ideálního slunečného počasí. Poprvé v historii Slováckého okruhu po celou sobotu a neděli nepršelo, svítilo sluníčko a teploty se pohybovaly kolem 21 stupňů. Přijelo rekordních 182 závodníků z Německa, Rakouska, Slovenska a České republiky, což je o 40 více než v roce 2006. Počasí bylo úžasné, ale rekordní počet diváků přesto zaznamenán nebyl. Prodloužený víkend, hokejové mistrovství světa a velký počet kulturních a sportovních akcí v regionu ve stejném termínu, to byly hlavní příčiny, že jsme nepotkali některé pravidelné návštěvníky.

Organizace závodu doznala proti původního programu menších změn. Jelo se celkem osm kategorií v pořadí třída Klasik 175 ccm, Klasik 250 ccm, Klasik 350 ccm, Klasik nad 350 ccm a po krátké polední přestávce přišly na řadu sidecary, které přilákaly na trať největší skupiny milovníků motoristického sportu. Závody Volný do 125 ccm a Volný do 250 ccm se jely společně se startem v 15:05 h. a třešničkou na pomyslném dortu byla třída Supermono, která se jela jako poslední se startem v 16:15 h.
Slavnostní zahájení se konalo v 9:40 h. u výjezdu z depa na Velkomoravské ulici, krátce po pěkném vystoupení mažoretkové skupiny Rolničky z Ostrožské Lhoty. Příznivce nablýskaných motorek přivítal starosta Starého Města Josef Bazala, který byl zároveň předsedou organizačního výboru. Nad závodem převzal záštitu hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. První muž našeho kraje na místě nechyběl a pronesl krátký proslov. Přítomné rovněž pozdravil předseda Motosport klubu Ing. Libor Karásek a ředitel závodu Karel Křovina. Krátce po desáté hodině byl odstartován první závod.

Třída Klasik do 175 ccm se jela "O cenu nákupního střediska Potraviny Hráčková". V prvním nedělním závodě zvítězil jezdec se startovním číslem 1 Eduard Klimek na stroji MZ Vihur v čase 18 minut a 8 vteřin, což znamenalo průměrnou rychlost 111,176 km/hod. Druhý se umístil Martin Veselý, který měl na vítěze ztrátu necelé 4 vteřiny. Na třetím místě skončil Ingo Gramer z německého Freibergu na motocyklu MZ REW 125 z roku 1965, nejstarší mašině z první trojice. Nejlepší závodníci měli radost z pěkných cen, které připravila podnikatelka Marie Hráčková. Milan Šobáň byl v roce 2005 třetí, v roce 2006 druhý, ale vítězství do třetice stále nepřichází. Letos si vybral startovní číslo 9 a šprýmař osud mu nadělil, když cílem projel na 9. místě. Na startovní listině byli také Milan Šobáň starší (skončil po prvním kole), Karel Kalina (při tréninku zadřel motor a nestartoval) a Michal Šlezar, který rovněž chyběl na startovní čáře.

Třída Klasik do 250 ccm byla velmi početně zastoupena celkem 27 jezdci. Jelo se "O cenu města Staré Město" a na startu překvapivě chyběl suverén posledních třech ročníků vídeňský profesor Martin Loicht, který vyhrál v letech 2005 a 2006, loni dojel třetí. I když v závodě startovali jezdci ze čtyř zemí, na bednu vystoupali pouze Češi a Moravané. Závod stylem start ? cíl suverénně vyhrál Lubomír Koudelka z Lomnice nad Popelkou na stroji Yamaha TD 250 z roku 1972 v čase 16:19,203 průměrnou rychlostí 123,555 km/h. Na druhém místě v cíli byl o 11 vteřin pomalejší Pavel Navrátil na Yamaze z domácího Motosport klubu, třetí se umístil Petr Krsek na stroji ČZ 250, který zaostal za Navrátilem o 19 vteřin. Milan Šobáň starší nebyl klasifikován. Nutno poznamenat, že Lubomír Koudelka oplatil Pavlu Navrátilovi porážku z roku 2007. Pořadí na bedně si tak letos vyměnili. Starosta Starého Města Josef Bazala a místostarosta Radoslav Malina mohli předat jednu z cen domácímu borci. Perličkou je také start jedné ze dvou žen, Yvetty Vrbové z Luhačovic, která sice měla pátou nejstarší motorku JAWA 250 z roku 1955, ale do cíle přijela na 18. místě, když za sebou zanechala několik mužů.

Třída Klasik do 350 ccm se jela "O cenu čerpací stanice Shell Staré Město". Po třech letech získal zlatý věnec Martin Loicht z Rakouska (Yamaha, čas 15:59:625, průměrná rychlost 126,13 km/h.), který tak razantně oplatil porážku Martinu Veselému z roku 2006 a v cíli byl rychlejší o 22 vteřin. Třetí skončil se ztrátou 8 vteřin devětašedesátiletý Heinz Rosner z německého Hundshüpelu. Heinz Rösner jezdil od roku 1964 seriál Grand Prix a v letech 1965 ? 1969 stál 26 krát na stupních vítězů ve třídách 125, 250 a 350 ccm. Karel Rydlo ze Starého Města zajel sedmý nejlepší čas, Pavel Navrátil byl po prvním kole na 5. místě, ale závod nedokončil. Marián Panáček do závodu nenastoupil.

Třída Klasik nad 350 ccm "O cenu Veteran klubu Kunovice" měla nečekaného vítěze. Cílem projel sice první Petr Kunz na Hondě CB 750, ale jeho stroj neodpovídal technickým předpisům. Bylo to nakonec i potvrzeno po protestu Franka Mrázka. Nakonec bylo následující pořadí: 1. místo Johan Fürbock z Vídně, stroj Weslake Seeley, čas 15:49.453, rychlost 127,215 km/h. Z druhého místa se radoval domácí borec Karel Matuš junior (Suzuki T 500), který měl na vítěze ztrátu 35 vteřin. Šestnáct vteřin po něm projel cílem Frank Mrázek, který krátce před závodem oslavil 72. narozeniny. Frank Mrázek v šedesátých letech emigroval do Kanady a získal její občanství. Dvacetkrát vyhrál titul Kanady a dvanáctkrát titul USA. V současnosti žije legenda našeho motocyklového sportu v Brně. V závodě startoval i Pavel Šlezar na Hondě a dojel na 14. místě se ztrátou jednoho kola.

Závod sidecarů se jel "O cenu hejtmana Zlínského kraje". Pro diváky velmi atraktivní závod byl vyhlášen jako jízda pravidelnosti a zlaté věnce si odnesla dvojice Richard Bílý a Milan Orel na Suzuki 1000 Tamara z roku 1978. Stříbro patřilo asi nejpopulárnější posádce celého startovního pole Jaroslavu Zatloukalovi a vousáči Janu Exnerovi ze Šumperka, kteří diváky udivovali nejstarším strojem BSA 500 De Luxe z roku 1930. Tito dva závodníci mají také nejlepší docházku na stupně vítězů. V roce 2005 byli třetí, v letech 2006, 2007 a 2008 získali stříbrné věnce. Na třetím místě skončili Karel Kalina a Radek Koňařík (Yamaha Douglas 650, rok výroby 1968). Na trati jsme viděli i jednu ženu. Marie Zachovalová jela společně s manželem Iljou a patřilo jim páté místo. Libor Karásek a Karel Rýdlo skončili na osmém místě, Petr Verbík s Milanem Šobáněm závod nedojeli a ani Pavel Šlezar se synem Michalem nebyli klasifikováni. Nejrychlejší posádkou na trati byla dvojice Karel kalina a Radek Koňařík.

Závod v kategorii "Volný do 125 ccm" a "Volný do 250 ccm" se jel jako společný, protože do silnější kategorie se přihlásilo jen 6 jezdců. V kategorii Volný do 125 ccm zvítězil Němec René Lohse na stroji Honda RS 125 (čas 18:37.782, prům. rychlost 135,363 km/h), který předváděl krásný těsný souboj s Oldřichem Podlipným na stejném stroji. Ten však v druhé polovině závodu vysoké tempo neustál a upadl na ?kruháči?. Necelých šest vteřin za vítězem projel cílem Patrik Kolář na Hondě a třetí příčka patřila dalšímu Němci Steffenu Grämerovi na stroji Aprilia RS.
Závod Volný do 250 ccm se stal kořistí Karla Matuše (Honda RS 250, čas 17:46.266, prům. rychlost 141,839 km/h.). Stříbrný věnec získal Pavel Navrátil na Hondě RS 250 R, který měl nepatrnou ztrátu 0,859 vteřiny. Souboj obou jezdců byl ozdobou závodu. Karel Matuš tak oplatil Pavlu Navrátilovi loňskou porážku. Třetí místo získal Jaroslav Havrda z Otrokovic, který ztrácel na vítěze téměř dvě minuty. Nejstarší jezdec celého 182 členného startovního pole Slováckého okruhu Rakušan Helmut Hafner (ročník 1930) měl ztrátu 3 kola a nebyl klasifikován. Karel Matuš zajel nejrychlejší kolo časem 1:44.250 min., rychlost 145,385 km/h. Překonal tak dosavadní rekord Slováckého okruhu Němce Henrika Voita, který v roce 2006 zajel v treninku jedno kolo za 1:46.542 min.

Úplně poslední byl v 16:15 h. odstartován závod Supermono, do kterého nastoupilo 30 jezdců. Smůla na paty se opět lepila vítězi z roku 2006 Josefu Duchanovi z vesničky Ulička. Ten v roce 2007 vydržel až do 7. kola, ve kterém havaroval, nedojel také letos. Mazácky si počínal Libor Kamenický z Rumburka na motocyklu MALI ? Jawa 06, který zvítězil v čase 18:00.625, prům. rychlost 140 km/h. Stříbrný věnec patřil loňskému vítězi Františku Loučkovi, který projel cílem se ztrátou 8 vteřin a na bronzový stupínek dosáhl Martin Loicht na stroji Yamaha TT 600. Karel Kalina měl startovní číslo 7 a na stejném místě projel cílem, Pavel Matuš skončil devátý, Michal Šlezar osmnáctý a Radek Koňařík dvacátý. Nedařilo se Milanu Šobáňovi, který nebyl klasifikován, ačkoli startoval na zbrusu nové mašině KTM 525 R, rok výroby 2008.

Vraťme se ještě k vídeňskému profesorovi Martinu Loichtovi. Při letošních závodech vyhrál třídu Klasik do 350 ccm a v závodě Supermono skončil na pěkném třetím místě. Jeho celková bilance ve Starém Městě v letech 2004 ? 2008 je obdivuhodná: šest vítězství, tři druhá místa a tři třetí místa.

Šestý ročník Slováckého okruhu O cenu Bohumila Kováře se vydařil a všem organizátorům, pořadatelům i sponzorům patří poděkování za odvedenou práci a poskytnutou pomoc. Zvláštní poděkování patří také vedení Střední odborné školy a Gymnázia ve Starém Městě v čele s ředitelkou Ing. Zdislavou Svobodovou, která zajistila vynikající zázemí pro všechny zúčastněné jezdce a členy jejich doprovodu. Díky také všem občanům za projevenou toleranci a trpělivost, i když někteří lidé nepatří mezi obdivovatele motorek a silničních závodů.

Rozsáhlou fotogalrii z celých závodů naleznete na stránkách Vladimíra Kučery, http://www.ladak.ifoto.eu/thumbnails.php?album=105

Milan Kubíček


Autor : Administrator, čtené 11603x
Hodnocení :    |  úterý, 13. května 2008


Vaše hodnocení :   horší  lepší
Login
Login:
Heslo:

Hledat
 
v článcích
v novinkách
v hlavním menu

Top články
Šlezar Michal

V. Slovácký okruh o cenu Bohumila Kováře ve Starém Městě - výsledky

VI. ročník Slováckého okruhu O cenu Bohumila Kováře ve Starém Městě

VI.ročník Slováckého okruhu o cenu Bohumila Kováře

Promoakce

Odkazy


Copyright 2017 Motosport klub Uherské Hradiště
Powered by DEV web management system

DWMS13ACL