Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //neděle, 23. září 2018

Nadějný talent zatím jezdí s tátou na sajdě

Staré Město - Motocyklovým závodníkem a organizátorem soutěží je tělem i duší Pavel Šlezar. Závodně jezdí již od roku 1971. Letos začal závodit i jeho sedmnáctiletý syn Michal. ?Začínal jsem po vojně ve třídě Katalogy ČZ 175 a tam jsem si vyjel druhou výkonnostní třídu. Když mi skončilo spoření mladých, koupil jsem si ČZ 350 po Bohumilu Stašovi a na tomto motocyklu jsem jezdil Přebor ČSSR B. Dosáhl jsem poměrně dobrých úspěchů a vyjezdil jsem si mistrovství republiky,? vzpomíná Šlezar starší.

V roce 1980 mu ČSAD koupilo závodní Yamahu 350 a na ní ještě pět let jezdil mistrovství republiky. Pak ale utrpěl poměrně těžký úraz, když havaroval na Těrlicku při Zlatém kahanu. ?Přiznávám, že jsem byl na pokraji života a smrti, ale doktoři mě z toho perfektně vytáhli. Marodil jsem tři čtvrtě roku, ale přece jsem to ještě zkusil a následující sezónu odjel čtyři závody. Ovšem kvůli nepříznivé finanční situaci jsem v roce 1985 závodění zanechal.? svěřil se Šlezar.

?Jakmile jsme ale začali pořádat závody v Kunovicích, bylo potřeba schopných pořadatelů a tak jsem od prvního ročníku přiložil ruce k dílu,? uvedl. Patřil k partě nadšenců, kteří si chtěli splnit svůj sen a vrátit závody na Hradišťsko. ?Když se to ve Starém Městě podařilo, to už jsem prostě neodolal a po sedmnácti letech motoristické pauzy jsem se znovu na stará kolena do motorek zbláznil. Kamarád Karel Matuš mi poradil, abych si sehnal supermono. Syn se vydal v mých stopách a pořídil jsem mu slušné supermono. Zkouší stopětadvacítku a letos jsme se poprvé dali společně i na sajdy. Sehnali jsme podvozek, pak motor a připravili stroj na závody,? líčí své zážitky otec nadějného závodníka.

V prvním roce dosáhli podle něj slušných výsledků. V celorepublikovém měřítku a za mezinárodní účasti obsadili třetí místo. ?Mašinu řídím já, a chlapec, protože je mladší, pružnější a ohebnější, kmitá na sajdě jako spolujezdec,? dodává vůdčí osobnost nedávno utvořeného dvoučlenného sidecarového týmu.

Před manželkou a synovou mámou oba chlapi své plány dlouho tajili. ?Dalo nám to hodně přemlouvání, než svolila. Že jsem se vrátil k závodění já, to přijala, protože byla z dřívějších dob zvyklá. Ale o syna měla strach. Ovšem je vidět, že i ta máma, když vidí, že chlapec se snaží a jede trochu rozumně a bezpečně, je ráda za každý dobrý výsledek. A vždycky jí slzičky štěstí vyhrknou,? říká Pavel Šlezar.

Pokud bude zdraví sloužit a přispěje nějaký sponzor, chce svůj závodnický věk prodloužit alespoň do pětašedesáti let. ?Záleží však na každém jezdci a podmínkách okolo. U našeho sportu je totiž nejdůležitější finanční otázka. Chuť do závodění je vždycky a když se dostane do krve, člověk se jí těžko vzdává, což platí o každém sportu,? poznamenává. Za největší úspěch považuje letošní druhé místo na sidecaru ve Dvoře Královém, kdy po celý závod jeho posádka vedla a v posledním kole prohrála o patnáct metrů. ?Ale nebyla to náhoda, já si to pak uvědomil, protože jel na domácí půdě a pak začal velmi tvrdě. Dvakrát třikrát do nás dost nešetrně najel. Říkám si, jede doma a taky se svým synem, tak se ve mně hnulo trošičku svědomí, protože kdybych já jel doma, asi bych se choval taky tak. Proto jsem ubral a pustil ho, aby nedošlo k nějaké zbytečné kolizi. Věřím, že mi to příště ve Starém Městě oplatí,? doufá Šlezar.

Syn Michal si závodění v posádce s tátou pochvaluje. K jeho největším úspěchům patří již vzpomínané druhé místo ve Dvoře Královém a pak, podle jeho otce, hodně ceněné třetí místo v Kyjově, protože tam vyhráli šestinásobní mistři světa z Německa. ?Na stupních vítězů jsme stáli s nimi společně s druhou posádkou Karla Matuše a to je zážitek nadosmrti,? popisuje nezapomenutelné chvíle otec. Právě on se stal vzorem pro Michala. ?Obdivuji ho, že se po tolika letech do závodění opět vrátil. Proto jsem si řekl, že bych to také rád zkusil. Táta mi přichystal motorku a tak jsem začal závodit,? říká Šlezar junior. Na své první závody, které absolvoval letos, vzpomíná se smíšenými pocity. ?S otcem jsme ve Starém Městě startovali na Suzuki Tamaře a další dvě třídy jsem absolvoval v supermonu na Suzuki 650. Bohužel se mi zablokovala brzda hned v prvním kole, takže jsem nedojel. Shodou nepříznivých okolností jsem nedojel ani další závod na vypůjčené Aprilii 125, když mi ve druhém kole upadla řadicí páka,? hodnotí svůj vstup do světa rychlých kol Michal.
Otec Pavel si na závěr neodpustil poznámku, že synův stroj Suzuki 650 získal v letošním roce v Brně titul Miss supermono. Vyhodnotili ho jak pořadatelé závodů, tak i samotní závodníci a novináři.

Vlastimil Langer