Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //čtvrtek, 21. června 2018

Až mě Karásek předjede, budu mu dělat mechanika, tvrdí Matuš

Staré Město ? Motorismu a závodění na rychlých strojích propadla i rodina Karla Matuše, v jehož stopách kráčejí i oba synové. ?Závodím od svých třiatřiceti let,? říká o sobě třiapadesátiletý jezdec. Začínal v tehdejším Svazarmu při Podniku výpočetní techniky v Uherském Hradišti. ?Od Pavla Šlezara jsme koupili tehdejší jeho ?zetku? pro Karla Kalinu. Nastal těžký boj o její koupi.Tehdy jsem pronesl památnou větu: Ta zetka se koupí a když Kalina dostane rychlejší motocykl, tak na ní budu jezdit já,? vzpomíná na své závodnické začátky Matuš.

Tak se nakonec i stalo a hned první sezónu s ní Karel Matuš vyhrál Přebor Moravy a postoupil do Přeboru ČSSR B.

Motocyklům se však věnoval od svých patnácti let. ?Dělal jsem mechanika bratrům Málkovým z Bánova, kteří jezdili motokros a jeden z nich má i titul mistra sportu, protože se zúčastnil třikrát Šestidenních. Až v roce 1975, když jsem se oženil a přestěhoval z Bánova do Uherského Hradiště, jsem se začal věnovat silničnímu závodění,? dodává Matuš.

Za svůj největší úspěch považuje, že všechny úskalí tohoto náročného sportu přežil bez nějakého většího zranění. ?Samozřejmě si cením toho, že jsem s již vzpomínanou zetkou absolvoval všechny závody a na stařičkém stroji porážel jezdce na modernějších motocyklech, například na japonskýchYamahách. Každé vítězství nad nimi znamenalo pro mne velký úspěch,? dodává.

Celé jeho závodnické snažení vyústilo podle otcových slov o tři roky zpět, kdy se začal věnovat sidecárám. ?První dav roky jsem jezdil se Škodou z Jaroměřic. Moji synové jsou sice závodníci, ale odmítají na to sednout. Mladší Karel začínal na stopětadvacítce Aprilii, původně na veteránu, který jsem mu postavil, ale pak zjistil, že má na víc a tak jsme stroj prodali. Stopětadvacítku jezdil asi čtyři roky. Mimochodem je dvojnásobným mistrem Slovenska a v podstatě do pátého místa v přeboru republiky se vždycky umístil. A když jsme v roce 1994 řešili co dál, tak jsme koupili z Maďarska po Molnárovi v dvěstěpadesátku, kterou má do dneška a a s touto Hondou jezdí,? přiblížil své zážitky z rodinného i závodnického zákulisí.

Starší Pavel většinou jenom paběrkoval, protože podle otcových slov byl většinou mechanický typ. ?Pomáhal bráchovi hlavně po této stránce, i když se taky svezl. Měl Benelli Tornádo 650 z roku 1974, krásnou italskou značku, teď má mono Kawasaki, sice starší, ale na to svezení to stačí. Samozřejmě, motorek se v naší rodině vystřídalo mnoho, od silničních až po endura či motokrosové. Každý rok je u nás nový motocykl a kluci jezdí. Střídáme se, jednou si vezmou oni můj, jndy zase já jejich. Je to naprosto jedno,? konstatuje Matuš. Přiznává sice, že manželka není nadšená, ale za dobu mužovy závodnické kariéry si už zvykla. ?Nic jiného jí už asi nezbývá. Horší je to samozřejmě s mladýma,? podotkl.. Přesto si neodpustil poznámku, že závodit bude do té doby, dokud se udrží na motorce nebo pokud ho nepředjede Karásek. ?Řekl jsem Liborovi, že až mě předjede, tak skončím se závoděním a budu mu dělat mechanika,? vzkázal na adresu uherskohradišťského starosty.

Přesto ještě stačil zavzpomínat na dobu před dvaceti lety, kdy s Šobáněm starším starovali v Holíči ve volné třídě. ?Těžce jsme spolu závodili a když jsme dojeli do cíle, starý Šobáň, vysmátý jak lečo říká: ?Co mladej? Říkám, počkej, až budu mít tolik roků jak ty. Už jsem ho sice překonal, ale zase mi o kousek utekl. Léta nejdou dohonit,? končí svoji zpověď Matuš.

Vlastimil Langer