Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //čtvrtek, 21. června 2018

Legenda motocyklových okruhů končit ještě nehodlá

Staré Město ? Neuvěřitelnou 52. závodní sezónu chce v příštím roce zahájit legenda motocyklistického sportu na Uherskohradišťsku Milan Šobáň starší. V únoru oslaví devětašedesátiny a závodit chce dál. Jezdí stopětadvacítky, dvěapůlky a třistapadesátky. Patří mezi nejstarší závodníky v České republice, ale jak dodává, starší je dosud stále jezdící osmasedmdesátiletý Václav Parus. ?Co se týká startů, tak třináct let stál, ale bez přerušení jezdím v republice nejdéle já, nikdo nemá ty roky, co já, najeté,? podotýká senior Šobáň.

Začátky jeho závodění jsou spojeny s cyklistikou. ?Nejdříve mě bavilo kolo, jezdil jsem krasojízdu, ale když jsem vyšel v patnácti letech ze školy, tak mě doslova ?chytil? motocykl a tím vlastně všechno začalo. ?Odjakživa se mi líbila rychlost, rychlá kola a proto jsem jim zcela propadl. Závodit budu do té doby, než mě mladí začnou předjíždět,? plánuje do budoucna senior.

Ohlížet za minulostí se zatím nehodlá. Přesto si vzpomíná na sedmapadesátý rok, kdy měl při tréninku ošklivou nehodu. ?Tři měsíce jsem si pobyl v nemocnici a čekal jsme na to, zda přijdu o nohu nebo ne. Vrátil jsem se a za rok jsem stál znova na startu i když jsem ještě chodil o čakanoch. V osmapadesátém jsem jel znova ve Starém Městě,? dodává Šobáň.

Největším úspěchem za jednapadesát let prožitých za řidítky závodních strojů považuje start na Mistrovství světa v Brně v roce 1971, kde obsadil šesté místo. ?Tenkrát jsem jezdil padesátky, to jsem se právě vracel zpět, protože jsem devět let jezdil motokros. Začal jsem opět jezdit silniční závody po vzoru Bohuše Kováře, který jezdil přes fabriku. Tvrdil, že je mistr řidítek a tak jsem si řekl, že uvidím, jak dlouho to bude trvat mě,? usmívá se jeden z nejstarších motocyklových závodníků v republice.

Rodina mu jeho vášeň pro rychlá kola toleruje. Dokladem toho je i syn, který svého otce následuje. ?Manželka mě chtěla, tak ať trpí, přesto ale díky jí všechno pořád drží pohromadě. Má pro můj sport velké pochopení a na závody mě stále doprovází. Stejně ale největší strach má o syna,? poznamenal. S hořkostí pak dodal, že v samotném klubu se nedočkal žádného ocenění.

Vlastimil Langer