Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //pondělí, 24. září 2018

Milan Šobáň touží překonat svého otce

Staré Město - Závodnické stopy svého slavného otce Milan Šobáň nejprve nenásledoval. ?Začínal jsem v roce 1977 s motokrosem a jezdil ?padesátky? na severní Moravě, protože v Jihomoravském kraji se nejezdily žádné motokrosové závody. To byl také prvopočátek mého závodění. Ale o rok později jsem přešel na silniční závodění,? uvádí k začátkům závodnické kariéry.

Začal jezdit třídu 175 ccm katalogy, což byla v té době podle něj nejdostupnější třída.

?Můj otec tehdy připravoval motocykl pro Karla Kalinu a také celá hradišťská ekipa jezdila stopětasedmdesátky, takže to byla nejschůdnější cesta, jak začít. Potom jsem jezdil stopětadvacítky, dvěstěpadesátky a své účinkování v mistrovství republiky jsem ukončil v roce 1996. Dal jsem si malou pauzičku abych se posléze vrátil k veteránům. Začal jsem vlastně dvěapůlky na Jawě. Díky předsedovi našeho klubu Liboru Karáskovi jsem osedlal stopětasedmdesátku Kovrovce a současně jsem začal závodit i s Karáskem na sidecarách,? pokračuje Šobáň.

Letos se zúčastnil vypsaného Mistrovství republiky veteránů vypsaného pro třídy 175, 250, 350 a nad 350 ccm. Soustředil se však na oblíbenou stopětasedmedesátku, v níž měl podle svého mínění slušně ambice. Pro letošní rok proto sidescary vynechal, až na výjimku. ?V třídě 175 ccm jsem nakonec skončil na Mistrovství České republice celkově na třetím místě,? poznamenal ke svým výsledkům.

A právě již vzpomínanou výjimkou byl květnový Slovácký okruh ve Starém Městě, do něhož nastoupil s Liborem Karáskem. Své účasti nelituje. ?Loni jsme obsadili třetí místo, letos jsme si ale prvenství nenechali ujít. Jeli jsme na novém motocyklu Suzuki GT 750. Byl to jediný závod a pak jsem se věnoval již jen stopětasedmdesátkám,? zdůrazňuje Šobáň. Lituje však, že se nezúčastnil závodu pravidelnosti, protože v Hořicích nestartoval. Pak vyhrál závod Mistrovství Evropy ve slovenském Novém Mestě nad Váhom, ale dalšího závodu na okruhu v Okenheimu v Německu se z finančních důvodů nemohl zúčastnit. ?Možná že mě právě tato neúčast připravila o lepší umístění,? dodal.

Pro každého motocyklového závodníka je podle Šobáně touhou stát na ?bedně? v Hořicích.

?V českých podmínkách je to prostě nezapomenutelný zážitek. Jezdili jsem tam mnoho let, já i můj otec. Letos jsem skončil na druhém místě, sice o půldruhé vteřiny, ale byl jsem strašně šťastný a tohoto umístění si vážím nejvíc,? poznamenal Šobáň. Něco podobného se mu stalo letos v Kyjově, kdy prohrál o 0,4 sekundy, tedy zhruba o délku předního kola na motorce. ?To už je smůla,? dodává čtyřiačtyřicetiletý závodník, který doufá, že pokud mu zdraví vydrží, uvidí ho fandové motoristického sportu za řidítky jeho závodního stroje ještě ve sto letech. ?Rád bych překonal svého otce, kterému je letos 68 let a stále aktivně závodí,? neskrývá své odhodlání.

Vlastimil Langer